bavme se - kulturní tipy
Vybraná akce
Reklama
Spolupracujeme s
cestovní kanceláří BlueSport.cz, která organizuje dovolené u moře, zejména pak v italském letovisku Lignano a nově spustila webové stránky s nabídkou letní dovolená.

V zimě si u této cestovní kanceláře můžete zajistit lyžařskou dovolenou v Livignu

Naším dalším partnerem je firma AZAMS, která dodavá dětské nastavitelná židle.

Partneři
Nakladatelství MOTTO

kulturní tipy - BAVME SE - kulturní tipy

Amadeus - premiéra Sekce: Divadlo
Východočeské divadlo vás zve na Amadea. O víkendu 10. a 11. dubna se ve Východočeském divadle uskuteční premiéry hry Petera Shaffera Amadeus.

Diváky čeká strhující drama o velikánech lidstva i o nás samých, které kromě hereckých výkonů nabídne i setkání s Mozartovou hudbou a operními áriemi.

Režie inscenace, podle které vznikl slavný Formanův film, se ujal Michael Tarant j. h., v hlavních rolích hrají Josef Vrána, Ladislav Špiner a Petra Tenorová j. h. Na vzniku inscenace spolupracuje Komorní filharmonie Pardubice pod vedením šéfdirigenta Marka Ivanoviće.

Známý text přibližuje dramaturg inscenace Tomáš Syrovátka: „Téměř každý ví, že Shafferův Amadeus má k historické pravdě o Mozartovi a Salierim poměrně daleko. Neexistuje žádný důkaz o tom, že by Salieri svého geniálního soka na hudebním poli skutečně zavraždil. Ale pravda básníků je jiná než pravda životopisců, mnohdy je to pravda hlubší. Shafferův Amadeus totiž není jen příběhem dvou skladatelů konce 18. století. Zachycuje věčně se opakující střet talentovaných a jedinečných osobností s malostí okolí, ale snad ještě víc zajímá autora hry úděl lidské průměrnosti.“

„Shafferova hra v sobě skrývá více témat, některými se dlouhodobě zabývám - mimo jiné to jsou zázrak a akt tvorby, střet výjimečného jedince s prostředím, to, co nás ponouká ke zlému,“ doplňuje dramaturga režisér Michael Tarant a dodává: „U Mozarta nadání, genialita prostupuje celou jeho osobnost. Další složky jeho bytosti téměř atrofují, chybí mu dar sociální inteligence a nakonec je současníky bojkotován. Uznání přichází až po smrti. Salieri je opačný extrém. Pro umělecký a společenský úspěch rezignuje na tvůrčí rozvoj svého talentu, aby v historickém kontextu upadl v zapomnění. Hlavní téma hry pak tvoří střet těchto principů.“

Premiérová představení budou odehrána s Komorní filharmonií Pardubice, stejně tomu bude i při repríze 13. dubna, kdy bude Amadeus součástí mezinárodního festivalu Pardubické hudební jaro, a 16. dubna v České Třebové na festivalu Antonína Bennewitze, při dalších reprízách zazní hudba v podání pardubických filharmoniků z nahrávky.
 
Před sobotní premiérou se uskuteční vernisáž výstavy obrazů Petra Kmoška a výstavy vamberecké krajky.


Autor: www.vcd.cz 8.4.2010

   

This is alternative content.Created by Virtualflexx & friends  ©2007 - 2009, všechna práva vyhrazena BavmeSe.cz kulturní tipy.
Dnes je
Středa 21.března 2018
Upoutávka
Váš banner 120 x 600 zde? Kontaktujte nás.
Přidat akci
Pořádáte vlastní akci?
Chcete na ni upozornit?
Napište nám
Reklama
Váš odkaz na tomto místě za 40,- Kč / měsíc

Airsoft - Army shop
Doporučujeme
Astratex

Odkazy