bavme se - kulturní tipy
Vybraná akce
Reklama
Spolupracujeme s
cestovní kanceláří BlueSport.cz, která organizuje dovolené u moře, zejména pak v italském letovisku Lignano a nově spustila webové stránky s nabídkou letní dovolená.

V zimě si u této cestovní kanceláře můžete zajistit lyžařskou dovolenou v Livignu

Naším dalším partnerem je firma AZAMS, která dodavá dětské nastavitelná židle.

Partneři
Nakladatelství MOTTO

kulturní tipy - BAVME SE - kulturní tipy

Othello - Příběh lásky, intrik a Sekce: Divadlo
Othello - Příběh lásky, intrik a žárlivosti - Zbrusu nový celovečerní dějový balet Othello vytvořil speciálně pro baletní soubor Národního divadla originální choreograf a režisér Youri Vàmos.

Othello - Příběh lásky, intrik a Česká premiéra díla vytvořeného na hudbu Leoše Janáčka se koná v historické budově 1. a 2. dubna 2010. Další představení se uskuteční 8. a 9. dubna a 6. června 2010.

Publikum Národního divadla již ocenilo Vàmosovy populární inscenace převzaté z Německa: Louskáčka – Vánoční příběh a Romeo a Julie. Nyní se diváci mohou těšit na zcela nový, dosud nikde neviděný taneční titul, inspirovaný známou Shakespearovou tragédii. 
Petr Zuska, umělecký šéf baletu ND, vyzval „posledního vypravěče baletu“, jak bývá choreograf maďarského původu nazýván, k tvorbě přímo šité tanečníkům pražského ND na míru. „Vím, že asi devadesát procent hudby se opírá o Janáčkova Tarase Bulbu,“ prozradil Petr Zuska. „Připadá mi, že je tu zajímavý kontext: jsme v Čechách, v Praze, Othello napsaný Angličanem bude choreografován Maďarem působícím v Německu – k tomu na hudbu Moravana a ještě na ruské hudební téma!“ A připomněl: „Navazujeme tím na tradici shakespearovských děl v našem repertoáru, na Zkrocení zlé ženy a Romeo a Julie.“

Mezinárodní kariéra Youri Vàmose jako sólisty a choreografa odstartovala v mnichovském operním domě. Poté už známý tvůrce šéfoval 13 let baletu v Deutsche Oper am Rhein v Düsseldorfu. Jeho 16 dosavadních velkých dějových baletů dokáže vždy naplnit hlediště, ať jde o modernizace klasiky (Labutí jezero, Spící krasavice – poslední dcera cara, Giselle, Coppélie z Montmartru...), či adaptace románů a dramat (Julien Sorel, Romeo a Julie, Sen noci svatojánské...).

Stejně důležité jako děj jsou pro Vàmose emocionální situace, city jednajících postav: „Neboť právě tam, kde řeč dál nemůže, nastupuje tanec jako ideální vyjadřovací prostředek,“ podotýká Vàmos. Přestože vychází z klasických baletů, je přesvědčen, že „dnes je téměř nemožné baletní řečí vyprávět příběhy realisticky,“ a požaduje od tanečníků, aby se vžili do duševních stavů postav – každá pirueta, každý skok má vycházet zevnitř.

Pro Čechy je zajímavé, že představa inscenace Othella odpovídá jeho vnímání Janáčkových děl: „Hudba k baletu je složena z různých  Janáčkových skladeb, z nichž mi právě symfonická suita Taras Bulba dala ten rozhodující impuls,“ prozradil tvůrce. „Tato suita není svým častým střídáním krátkých a rychlých nálad zrovna běžná pro předlohu k baletu. Avšak právě to potřebuji pro Othellovu citovou rozkolísanost mezi žárlivostí a výbušnými projevy lásky. Janáčkova hudba je expresívní, plná pohybu, s celou paletou nálad a přesto jasná...“

Od vybraných tanečníků Vàmos vyžaduje i herecký kumšt - silný, dramatický výraz, „neboť se jedná o postavy z masa a krve, s nohama v bahně, hlavou v oblacích a mečem v ruce.“ Takový bude muset být v roli Othella (řazeno abecedně) Jiří Kodym, Richard Kročil či Michal Štípa, jako Jago Jonáš Dolník, Viktor Konvalinka, Tomáš Rychetský a v úloze Roderiga Alexandre Katsapov, Oleksandr Kysil, Petr Strnad. Mladistvá naivita a něha zase patří k vlastnostem Desdemony, kterou představují Klára Kutilová, Nikola Márová, Zuzana Susová.

Scénu a kostýmy navrhl Pet Halmen, světelný design Klaus Gärditz. Hraje orchestr ND pod taktovkou Davida Švece nebo Marko Ivanoviće.


Autor: www.bavmese.cz 29.3.2010

   

This is alternative content.Created by Virtualflexx & friends  ©2007 - 2009, všechna práva vyhrazena BavmeSe.cz kulturní tipy.
Dnes je
Středa 21.března 2018
Upoutávka
Váš banner 120 x 600 zde? Kontaktujte nás.
Přidat akci
Pořádáte vlastní akci?
Chcete na ni upozornit?
Napište nám
Reklama
Váš odkaz na tomto místě za 40,- Kč / měsíc

Airsoft - Army shop
Doporučujeme
Astratex

Odkazy