bavme se - kulturní tipy
Vybraná akce
Reklama
Spolupracujeme s
cestovní kanceláří BlueSport.cz, která organizuje dovolené u moře, zejména pak v italském letovisku Lignano a nově spustila webové stránky s nabídkou letní dovolená.

V zimě si u této cestovní kanceláře můžete zajistit lyžařskou dovolenou v Livignu

Naším dalším partnerem je firma AZAMS, která dodavá dětské nastavitelná židle.

Partneři
Nakladatelství MOTTO

kulturní tipy - BAVME SE - kulturní tipy

G. I. Joe Sekce: Filmy
Od skvělého a obrazově talentovaného režiséra Stephena Sommerse, který natočil takové trháky jako Mumie a Mumie se vrací přichází jeho nejnovější strhující kousek: mimořádně napínavé, akcí nabité dobrodružství G.I. JOE.

G. I. JoeSommers uvádí do filmového světa klasiku klasik všech akčních figurek a s jejich pomocí ohromuje jedinečnou akcí. Se směsicí hereckých veteránů, začínajících nováčků a týmem filmařských profesionálů vytvořil vynalézavý Sommers příběh hrdinství proti terorismu a maximálního dobra proti nejhoršímu zlu.
Elitní tým profesionálů známý pod názvem G.I. JOE neúnavně cestuje po celém světě, aby, vybaven nejmodernější špionážní a vojenskou technikou, bojoval proti falešnému obchodníku se zbraněmi jménem Destro a potíral vzrůstající vliv nebezpečné, tajné organizace Kobra, která se snaží uvrhnout svět v chaos.

OD AKČNÍCH FIGUREK K AKČNÍM HRDINŮM 
Když se řekne G.I. JOE, téměř všechny děti ví, o čem je řeč: od roku 1964, kdy tuto skupinu bojovníků představila společnost Hasbro, se jejich název stal symbolem hrdinství, patriotismu a tvrdého nasazení.
S příchodem G.I. JOE přišel i nový pojem ve světě hraček. Kluci by si samozřejmě nikdy nehráli s panenkami, ale “akční figurky”, to bylo něco jiného. Největší změny figurky doznaly v roce 1983, kdy se jejich velikost změnila z 30 cm na 10 cm a děti je začaly sbírat do sérií. G.I. JOE se také změnil z “on” na “oni” – tým elitních vojáků, z nichž každý má mimořádné schopnosti a vybavení.
 Ve filmu se setkáváme s hrdiny Ripcordem – odborníkem na zbraně a skvělým střelcem; ninja bojovníkem s katany jménem Snake Eyes; drsnou a chytrou Scarlett, také přebornicí v bojových uměních; Breakerem, specialistou na dešifrování kódů; odborníkem na zbraně Heavy Duty; šéfem týmu Generálem Hawkem; jeho asistentkou a bývalou modelkou Courtney Kreiger a samozřejmě Dukem – vojenským veteránem a faktickým vůdcem týmu.
G. I. Joe Popularita elitních bojovníků rostla od postaviček, přes televizní seriál po komiksy, na kterých Hasbro spolupracovalo s legendárním vydavatelstvím Marvel. To stálo na začátku před nelehkým úkolem – existovalo 10 postav, ale žádné pojítko. Autoři komiksu se rozhodli pro černobílý příběh – dobří G.I. JOE bojují proti padouchům ze společnosti Kobra. 

ROSTOUCÍ SÍLY

Zfilmování dobrodružství G.I. JOE bylo jen otázkou času. Producent Lorenzo di Bonaventura se o tuto možnost zajímal několik let. Ačkoliv produkční společnost Paramount koupila  nejprve filmová práva k G.I. JOE, realizaci tohoto projektu spustil až trhák Transformers, který byl ve skutečnosti druhý, o který se Paramount zajímal. Jako režiséra producent di Bonaventura oslovil muže, který prakticky přepracoval podstatu spojení filmové reality a fantazie. Jeho akční scény, dech beroucí dobrodružství, ironický humor, propracované postavy a šetrná romantika ve filmech Mumie a Mumise vrací proměnily oba snímky v kasovní trháky.
“Zaujalo mě, že můžu natočit film, který bude kombinací komiksu a klasické bondovky,” říká režisér. “I já jsem jako dítě vyrostl s figurkami G.I. JOE. Ty se ale zásadně liší od našeho filmu, který vychází z upraveného a vylepšeného konceptu z 80. let, jenž čerpal z oblíbených komiksů a televizního seriálu.”
Vytvoření příběhu o týmu G.I. JOE znamenalo víc než jen oživení původních figurek. “Toto není film o hračkách,” říká producent di Bonaventura.  “Vychází z komiksů plných složité mytologie a postav z masa a kostí.”
Všichni tvůrci, včetně režiséra a scénáristů cítili zodpovědnost vůči těm, kteří s G.I. JOE vyrostli a zůstali fanoušky i v dospělosti. “Naším úkolem je nezklamat ty, kteří s nimi prožili 20 nebo 30 života,” říká Sommers. “Pokaždé když děláte pokračování něčeho, je důležité a obtížné zároveň nezklamat stěžejní fandy.”
Pro úspěch filmu byl ale také důležitý zájem těch, kteří o fantastickém týmu nikdy neslyšeli. Právě v nich jsou schovaní potenciálně noví fanoušci. “Svým způsobem musíme sloužit dvěma pánům,” říká výkonný producent David Womark.  “A Stephen Sommers je na splnění tohoto nelehkého úkolu tím nejvhodnějším adeptem,” dodává.

HERECKÉ OBSAZENÍ

G.I. JOE se od jiných filmů natočených podle komiksů liší tím, že G.I. JOE je tým složený z několika postav majících vlastní rysy a svůj příběh. “Docela dobře znám pár komiksů, které byly přetvořeny na film, ale tento, myslím, vyčnívá. Je v něm celá parta elitních specialistů, z nichž všichni jsou hrdinové. A musí se postavit ne jednomu padouchovi, ale celé skupině, takže souboj se stává bojem dobra proti zlu, G.I. JOE proti Kobře,” vysvětluje scénárista Beattie.
Velkou částí příběhu G.I. JOE jsou propletené příběhy hlavních postav, které se ve filmu pomalu rozplétají. “Páteří filmu jsou vedle příběhu týmu jako celku čtyři soubory jednotlivých vztahů,” vysvětluje producent Lorenzo di Bonaventura.  “Mezi padouchy a hrdiny i mezi členy týmu je tolik propletení, že materiálu na vyprávění je víc než dost.” 
Stejně jako autoři komiksu i filmoví tvůrci se rozhodli, že sestaví mezinárodní tým herců.
V povědomí diváků je zhmotněním G.I. JOE mužný voják, který ve filmu vystupuje jako Duke. Je to muž velmi loajální ke svým přátelům, udělal by pro ně cokoliv. Je oddaný své zemi a je rozený vůdce. Je málomluvný, ale své přátelé má velmi rád a o přátelstvích s nimi problém mluvit nemá. Diváci příběh G.I. JOE prožívají víceméně očima Dukea. Díky němu diváci poznávají, co to znamená být součástí G.I.JOE týmu.
Do Dukeových zabijáckých bot tvůrci obuli stoupající hvězdu Channinga Tatuma, který díky svému vzhledu a urostlé postavě dokonale zosobňuje tohoto vojáka speciálních sil. Producent Di Bonaventura k tomu dodává, “Channing Tatum je Duke. Stejně jako do Dukea, i do Channinga se dívky zamilují a hoši budou chtít být jako on.” 
G. I. JoeMladý, nadějný herec sám práci na G.I.JOE nazývá životní rolí. “Nic takového jsem dosud nedělal,” říká. “Jen když mi byly čtyři a běhal jsem po pokoji se svojí figurkou G.I. JOE. Při natáčení se mi někdy tyto pocity vracely. Neuvěřitelné!”
Duke do týmu přichází se svým dlouholetým parťákem ze Spieciálních sil Ripcordem. I když je to vtipálek, kterému není nic svaté, když začne houstnout atmosféra, je to on, koho chce mít Duke po svém boku.
Do role věrného kamaráda byl obsazen Marlon Wayans, kterého před tím producenti viděli v malém filmu Requiem for a Dream. Wayans vyrostl v chudobě s dalšími devíti sourozenci a svým kamarádům hrajícím si s figurkami G.I.JOE mohl jen závidět. “Improvizovali jsme, cokoliv jsme mohli, natřeli jsme na zeleno a představovali si, že je to náš G.I. JOE tým,” vtipkuje.
Jestli diváci čekali na oživení některé z figurek, tak to byl zabijácký ninja Snake Eyes. “Je to nejpopulárnější G.I. JOE postava,” potvrzuje scénárista Stuart Beattie. Stejně oblíbený je i jeho představitel, skotský herec Ray Park, kterého diváci akčních filmů znají především díky roli Dartha Maula ze Star Wars: Epizoda 1: Skrytá hrozba.  “Jako dítě jsem si hrál s britskou verzí figurek, známou jako “Action Man”. Vždycky jsem hrál Storm Shadowa, protivníka z Kobry. Líbilo s mi, že to byl ninja oblečený v bílé. Moji fanoušci ze Star Wars často říkali, že jestli se bude někdy natáčet G.I. JOE, měl bych hrát Snake Eyese.”  Parkova fascinace světem ninjů z něj lehce udělala tuto postavu. Scénárista Beattie dodává, “Ninjové umí udělat dojem, protože jsou tak chladní. Neztrácejí čas samurajskou formálností. Pro ně neexistuje zákon, pravidla, nic z toho. Je to jen ‘Zabijeme tě, aniž bys o tom věděl.’” Jedinečným znakem Snake Eyese je, že nikdy nemluví. Své pocity a pohnutky vyjadřuje jen pohyby těla.
Kontrarozvědkou týmu je mrštná, zbraní znalá Scarlett. Kromě toho, že je skvělou střelkyní, je nadprůměrně inteligentní, díky čemuž ve dvanácti vystudovala vysokou. Kromě toho je Scarlett nebezpečně krásná. Při hledání představitelky padla volba na herečku Rachel Nichols.  Jelikož byl projekt G.I. JOE dlouho utajený, musela herečka na castingu číst role z jiných filmů. “Na první zkoušce jsem četla z Van Helsinga. Celým konkurzem jsem prošla, aniž bych nahlédla do scénáře G.I. JOE. Když mi Stephen Sommers zavolala a řekl ‘Gratuluji!’, začala jsem radostí ječet a on zavěsil. Zavolal za čtyři minuty znovu a ptal se, ‘Už jsi četla scénář?’  Řekla jsem, že ne. ‘Tak jak můžeš vědět, že chceš vůbec Scarlett hrát?’  Na to já odpověděla, ‘Slepá víra, Stephene, slepá víra!’”
Do role specialisty na komunikační techniku Breakera, který má někdy sám problém komunikovat, byl obsazen francouzský herec Saïd Taghmaoui. G. I. Joe
Britský herec původem z Nigérie Adewale Akinnuoye-Agbaje perfektně zapadl do role odborníka na zbraně  Heavy Dutyho.
Druhou sexy kráskou na straně dobra Courtney Kreiger alias Cover girl hraje česká topmodelka Karolina Kurková.
Přesvědčivým, autoritativním vůdcem týmu, který dává jasně najevo, co od svých lidí očekává je Generál Hawk. Je to zocelený, válečný veterán, který zažil hodně misí a akcí. Vidí svět skrze jednoduché prisma ‘Dostat padouchy a udržet tým dohromady.’  Hraje ho Dennis Quiad.
V roli amerického prezidenta je objeví britský herecký veterán Jonathan Pryce.  “Hrál jsem hodně vlivných postav, ale takto mocnou ještě ne,” říká hrdě.
Jestliže se tým G.I. JOE skládá z fascinujících postav, padouši na druhé straně nejsou o nic míň zajímaví.  Film začíná scénou, která se v komiksech nikdy neobjevila, ale která ukazuje původ jednoho z hlavních zlosynů. Zatímco současný šéf MARSU (Vojenského a zbrojního výzkumného syndikátu) James McCullen, jak se zdá, nečestně nakládá s inteligentními zbraněmi, film nás zavede o mnoho generací zpět, do francouzské Bastily v roce 1641, kde předek rodů McCullenů čelí následkům podobných přečinů.  McCullen skrývá mnoho stran. Je to legitimní šéf zbrojního průmyslu, který má za sebou souhlas NATO a zároveň je za ním ukrytá nezákonná vojenská organizace. Bídáka, který skrytě pracuje pro sebe v touze ovládnout svět, hraje britský herec Christopher Eccleston.
Nejkrásnější a nejnebezpečnější členkou Kobry je Baronka. Fandové komiksu ji znají jako brunetku, ale filmoví tvůrci využili možné změny a do role obsadili blonďatou Siennu Miller.
Další stěžejní postavou příběhu G.I. JOE je Storm Shadow. Podobně jako Snake Eyes, i on je ninja, mistrně ovládající své meče. Oba studovali u stejného mistra, ale okolnosti v dětství je rozdělily a poslaly opačnými směry. Útočného ninju hraje korejská hvězda bojových filmů Byung Hun Lee.
Jiným zajímavým členem Kobry je Doktor, muž, který realizuje McCullenovy ďábelské plány. Jeho touha změnit vědu podle svých představ udělala z tohoto zásadového, vysoce morálního člověka pokroucené, temné individuum. Hraje ho televizní herec Joseph Gordon-Levitt. Aby se proměnil v Doktora, strávil Gordon-Levitt každý natáčecí den čtyři hodiny na maskérské židli.
Nejhrůznějším Doktorovým výtvorem jsou Neo-Vipers – armáda Kobry. Jsou jako stroje, které jdou bez mrknutí oka vstříc smrti.
Rodák z Jihoafrické republiky Arnold Vosloo (série Mumie) hraje Zartana, který dokáže přijmout identitu kohokoliv v jeho okolí.

Filmy Stephena Sommerse jsou charakteristické tím, že praskají ve švech, ale G.I.JOE překonává jakékoliv produkce. Během 82 natáčecích dnů pracoval štáb na více než 160 scénách, které byly postaveny ve filmových ateliérech v Los Angeles a na dalších lokacích. Důležitým místem natáčení byla Praha. Celkem se točilo ve 25 lokacích, od Francie, Norska přes Českou republiku a severní Ameriku. Paříž nabídla nejznámější turistické památky, zatímco Praha malebné uličky, které při automobilových honičkách způsobily produkci nemalé patálie.
Nejen co se týče velikosti, ale i ohledně časového rozvrhu dosáhl Sommers rekordu. Zatímco běžně přípravy na akční fantasy filmy trvají 24 – 30 týdnů, Sommersova produkce to zvládla během 12. I vlastní natáčení trvalo tolik, co by průměrně odpovídalo filmu poloviční velikosti.
Střihač Bob Ducsay pracuje se Sommersem od začátku jejich filmařských kariér. Potkali se, když Ducsay pracoval jako asistent na kalifornské univerzitě. Od té doby stříhal všechny Sommersovy filmy.
Greg Michael se se Sommersem setkal náhodou. “Poprvé jsem se se Stevem potkal, když natíral můj dům,” vzpomíná Michael. “Řekl, ‘Právě jsem se sem přestěhoval z Minnesoty a potřebuji si vydělat peníze, abych mohl chodit do filmové školy.’  Cestoval po Evropě jako pouliční zpěvák, hrál za peníze na ulicích a mezitím byl přijat do školy.” Michael potom pracoval na Sommersových studentských filmech jako kameraman a ve spolupráci pokračují dodnes.

Během automobilové honičky, která se natáčela v úzkých pražských uličkách se zničilo 112 aut, což překonalo film Bratři Bluesovi, kdy bylo zničeno kolem 102 aut.

 
BIOGRAFIE

SIENNA MILLER (BARONKA/Ana) se narodila v New Yorku. Většinu dětství strávila v Londýně a Wiltshire.  Už na střední škole se ukázal její hluboký zájem o divadlo, které později odešla studovat do New Yorku.
Před širokou veřejností poprvé hrála v roce 2000 v divadelní hře “Independence”.
Průlom přišel v roce 2001 s rolí v televizním seriálu BBC Bedtime. Další rolí byla postava Fiony v seriálu Keen Eddie.
Její filmovým debutem byl úspěšný thriller Po krk v extázi, kde se objevila po boku Daniela Craiga. Další rolí byla party girl Nikki ve filmu Alfie. S Heathem Ledgerem natočila Casanovu, kde hrála Francescu – jedinou ženu, kterou se Casanovy nepodařilo svést.
V londýnských divadlech měla premiéru v Shakespearově “Jak se vám líbí”.
Dále hrála ve filmech Warholka, Interview, Hvězdný prach, The Mysteries of Pittsburgh a Na hraně lásky.


G. I. JoeCHANNING TATUM (DUKE) naposledy hrál v dramatu Ve službách války. Zatím posledními filmy v českých kinech jsou film Dita Montiela Život je boj a gangsterka Michaela Manna Veřejní nepřátelé.
Nedávno dokončil natáčení adaptace knihy Nicholase Sparkse v režii Lasse Hallströma “Dear John,” ve kterém si zahraje s Amandou Seyfried (Mamma Mia!).  Dále hraje hlavní roli v očekávaném filmu G.I. Joe, který režíroval Stephen Sommers.
Za roli v Průvodci k rozpoznání tvých svatých získal v roce 2006 mnoho ocenění kritiků.  Stal se miláčkem žen, noviny vyzdvihovaly jak jeho herecký talent, tak charisma a sexy vzhled.
Dále hrál ve filmu Super náhradník.  Námětem byla Shakespearova hra “Večer tříkrálový”. Zazářil ve snímcích Let´s Dance, Ve službách války, Coach Carter, Spoušť a Supercross.
 Tatum se narodil v Alabamě a vyrostl na Floridě. Ve 21 letech se začal věnovat modelingu, ve 23 zazářil v televizní reklamě na Pepsi. Jeho přirozené charisma a atletický vzhled přilákal jak filmové producenty, tak milovníky bojových umění.
 V současné době žije v Los Angeles.

Každou rolí DENNIS QUAID (Generál HAWK) potvrzuje svoji pozici jednoho z nejvíce charismatických herců současnosti. Za roli uzavřeného newyorského homosexuála z 50. let, kterého ztvárnil ve filmu Daleko do nebe, získal mnoho významných ocenění. V roce 2008 hrál ve filmu The Express, biografii Ernieho Davise, prvního Afroameričana, který jako univerzitní fotbalový hráč získal Heisman Trophy. Davis měl hrát nejvyšší fotbalovou ligu, ale k zápasu nikdy nenastoupil, protože mu krátce před první sezónou byla diagnostikovaná leukémie, které zanedlouho podlehl. Quaid ztvárnil Davisova fotbalového trenéra Bena Schwartzwaldera.
Nedávno propůjčil Quaid svůj hlas jedné z postav ve 3D filmu Battle for Terra.  V Berlíně dokončil natáčení hororu Pandorum, který bude mít v Americe premiéru v září 2009. Quaid si dále zahraje po boku Paula Bettanyho v thrileru Legion, režírovaného Scottem Charlesem. Na festivalu v Sundance v roce 2008 měl premiéru film Smart People. Krátce před tím Quaid hrál ve filmu Úhel pohledu. V satirické komedii Hledáme Ydol si zahrál amerického prezidenta. V roce 2005 obdržel hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.  V komedii Tvoje, moje a naše si zahrál s Rene Russo.  Za roli v dramatu V dobré společnosti si vysloužil pochvaly kritiků.
V roce 2004 zářil v kasovním trháku Den poté a před tím v disneyovském filmu Pevnost Alamo. Ve stejném roce se objevil ve filmu Johna Moora Let Fénixe. O dva roky dříve ztvárnil středoškolského trenéra baseballu ve filmu Hráč. A o rok dříve hrál ve filmu HBO Večeře u přátel. V roce 2000 hrál v thrilleru Frekvence, ale především v hitu Stevena Soderbergha Traffic – nadvláda gangů. Quaidův režisérský debut z roku 1998 se jmenoval Vše, co povznáší. Ve stejném roce zazářil v remaku disneyovské klasiky Past na rodiče a válečném dramatu Savior, režírovaném Peterem Antonijevicem. Kritici označili Quaidův výkon v tomto filmu za nejlepší v jeho kariéře. Dalšího uznání se mu dostalo za role ve westernu Wyatt Earp a dobrodružném snímku Správná posádka.
Quaidova ohromující diskografie dále zahrnuje snímky Vítězové a poražení, Past, Gang policajtů, Síla lásky, Dračí srdce, Kost a kůže, Navštivte ráj, Americký idol, Podezřelý, Hlásím svoji smrt, Policie z New Orleans a Vnitřní vesmír. Svůj hudební talent ukázal ve filmech The Night the Lights Went Out in Georgia, Tough Enough a Great Balls of Fire. Quaid se herectví začal věnovat na střední škole, na houstonské univerzitě později vystudoval divadelní herectví. Krátce po příjezdu do Hollywoodu se zde uhnízdil rolí ve filmu A co dál... Do jeho další ranné tvorby patří tituly Psanci, 9/30/55, Crazy Mama, Útěk ze sna, Celou dlouhou noc, Our Winning Season, Cavemen, I Never Promised You a Rose Garden a Můj nepřítel. V roce 1983 hrál v televizním filmu Bill a jeho pokračování Bill na vlastních nohou. O rok později zářil se svým bratrem Randy Quaidem v divadelní hře “True West”. Quaid dělí svůj volný čas mezi domovy v Los Angeles, Montaně a Texasu.

STEPHEN SOMMERS (režisér/výkonný producent/námět) režíroval a napsal scénář k filmům Mumie, Mumie se vrací a Mumie: Hrob Dračího císaře. Kromě toho napsal, produkoval a režíroval film Van Helsing s Hughem Jackmanem a Kate Beckinsale v hlavních rolích.
Jako scénárista a režisér je podepsaný pod filmy Dobrodružství Hucka Finna, Nová kniha džunglí a Chobotnice. Dále napsal a byl výkonným producentem filmu Tom a Huck. Pro televizi napsal film Oliver Twist s Elijah Woodem v hlavní roli.
Studoval na univerzitě v St. John a ve španělské Seville. Poté se čtyři roky živil jako pouliční umělec.
Pak se přestěhoval do Los Angeles, kde vystudoval filmovou školu USC School of Cinema-Television. Jeho krátký, studentský film Perfect Alibi získal několik ocenění. V roce 1989 napsal a natočil svůj první celovečerní film Chyť si mě!, který se natáčel v jeho rodném městě St. Cloud v Minnesotě.


Autor: www.bavmese.cz 1.1.2000

   

This is alternative content.Created by Virtualflexx & friends  ©2007 - 2009, všechna práva vyhrazena BavmeSe.cz kulturní tipy.
Dnes je
Středa 21.března 2018
Upoutávka
Váš banner 120 x 600 zde? Kontaktujte nás.
Přidat akci
Pořádáte vlastní akci?
Chcete na ni upozornit?
Napište nám
Reklama
Váš odkaz na tomto místě za 40,- Kč / měsíc

Airsoft - Army shop
Doporučujeme
Astratex

Odkazy