bavme se - kulturní tipy
Vybraná akce
Reklama
Spolupracujeme s
cestovní kanceláří BlueSport.cz, která organizuje dovolené u moře, zejména pak v italském letovisku Lignano a nově spustila webové stránky s nabídkou letní dovolená.

V zimě si u této cestovní kanceláře můžete zajistit lyžařskou dovolenou v Livignu

Naším dalším partnerem je firma AZAMS, která dodavá dětské nastavitelná židle.

Partneři
Nakladatelství MOTTO

kulturní tipy - BAVME SE - kulturní tipy

Nějak se to komplikuje Sekce: Filmy
Rozvedená… s řadou výhod - premiéra 21. ledna 2010.

Nějak se to komplikujePředstavte si, že se rozvedete, po deseti letech si uvědomíte, že jste definitivně odstřihli bývalého partnera, pak ho zničeho nic potkáte a bác ho… Najednou pochopíte, že stará láska nerezaví, a také zjistíte, že se to nějak komplikuje. Vítejte v romantické komedii Nancy Meyers, režisérky, jejíž příběhy pocházejí až na výjimky ze skutečného života, ač je to k nevíře.

„Psaní scénářů je pro mě jistou terapií, a proto do nich promítám tolik vlastních zážitků a zkušeností, i když v tomto případě musím přiznat, že jsem poměr s bývalým manželem nezkusila,“ říká Meyers. V tom se od své hrdinky (Meryl Streep) dost liší. Jane Adler má tři dospělé děti, prosperující restauraci a přátelský vztah s bývalým manželem Jakem (Alec Baldwin), jemuž už odpustila, že ji před deseti lety podváděl s výrazně mladší šťabajznou, kterou si vzal, sotva uschlo razítko na rozvodových formulářích. Šťastná to žena, bylo by možné říct, kdyby se u příležitosti synovy promoce ve společnosti exmanžela nezdržela víc, než by se slušelo. Co začalo jako nevinná večeře, pokračovalo několika litry vína,Nějak se to komplikuje prokládanými vzpomínkami na to hezké z jejich společného soužití. Finále je asi zbytečné popisovat, ale bylo to hodně bouřlivé. Když Jane dospěla do stavu střízlivosti, uvědomila si jednu úžasnou věc. Právě se svým ex-manželem podvedla tu, s níž ji podváděl, když ještě nebyl ex. Nějak se to komplikuje? Připravte se na to, že to bude ještě složitější, neboť ani Jane není úplně bez závazků, protože ji aktuálně uhání bytový architekt Adam (Steve Martin), jenž měl původně navrhnout pouze její kuchyň. Jeho aktuální návrhy jsou mnohem odvážnější, ačkoliv si čím dál víc uvědomuje, že se asi ocitl uvnitř velmi bizarního milostného trojúhelníku.

Už od prvních řádek scénáře si Nancy Meyers vysnila, že hlavní roli bude hrát Meryl Streep. „Když jsem si představila, jak by se ona zachovala v těch šílených situacích, pomáhalo mi to příběh posouvat dál. Byla mou velkou inspirací. Když souhlasila s tím, že tu roli vezme, spadl mi kámen ze srdce,“ přiznává režisérka, která prý neměla žádný záložní plán. Otázkou je, zda tak úspěšný tvůrce, který stvořil komediální hity jako Po čem ženy touží, Prázdniny a Lepší pozdě nebo později, nějaký záložní plán vůbec potřebuje, protože: Kdo by nechtěl hrát v „romantické komedii roku“?

Scénář a režie: Nancy Meyers

Hrají: Meryl Streep, Alec Baldwin, Steve Martin, John Krasinski, Rita Wilson

ROZHOVOR S REŽISÉRKOU A SCÉNÁRISTKOU NANCY MEYERS

Co vás k tomuto tématu přivedlo?
Nedokážu to přesně vysvětlit, ale nějak mne přitahovalo téma rozvodů. Ne ta hořká část rozchodů, ale to, v jakém světě se rozvedení ocitnou následně a zjistí, že jejich vztah svým způsobem nikdy neskončí. To, že rozvod bude hlavním tématem filmu, jsem si uvědomila až když jsem měla scénář téměř dopsaný.

Proč jste chtěla tento film natočit?
Je to téma, které dobře znám, a které ovlivnilo celou moji rodinu. Ne přímo aféry a zálety, ale porozvodový svět. To, jak se s tím druhým opakovaně potkáváte, uvědomujete si, že jste pořád oba rodiči, že pořád žijete ve stejném městě. Napadlo vás někdy, jak často se slovo “společně” objevuje, i když jste dávno rozvedení?

Nějak se to komplikujeDo jaké míry je film autobiografický? Jak moc promítáte vlastní zážitky do své práce?
Při psaní vždycky využívám vlastní prožitky. Čemu jinak vlastně nejvíc rozumíme? Vojín Benjaminová byla žena v mém věku, která odešla z domova, aby si uvědomila, co vlastně chce. V armádě jsem nikdy nebylo, to ne, ale její rodiče byli stejní jako moji. A její cesta, i když byla jinam než moje do Hollywoodu, taky změnila její život.
Irreconcilable Differences byly o páru, který si snažil uchovat hodnoty a zdravý rozum, když začali být úspěšní. To jsem napsala po Vojín Benjaminové, byl to příběh, který jsem nechtěla, aby se stal mně. Baby Boom byl příběh o ženě, které šidí svoji práci i dítě. Snažila jsem se ukázat, v jaké pozici jsou pracující matky. Byl to něco jako návod, jak to všechno stihnout a zároveň přežít. Hlavu rodiny jsem psala v době, kdy se naše rodina rozrůstala a já rozuměla, jaké to je, když se rodič brání svatbě své dcery, neboť ji nechce ztratit. To byly skvělé filmy, které jsem napsala ve šťastném období svého života.
Past na rodiče jsem natočila pro svoji jedenáctiletou dceru Hallie. Původní verze patřila k našim oblíbeným a já ji chtěla aktualizovat. Potom následoval můj rozvod a první věc, kterou jsem pak napsala se jmenovala Po čem ženy touží. Měla jsem dobrou psací formu a napadla mne skvělá myšlenka. Jak by to bylo úžasné, kdyby chlapi chápali, co chceme. Postavu, kterou hraje Helen Hunt, jsem brala velmi osobně. Poté jsem napsala Lepší pozdě nežli později. I zde je hodně ze mne. Následující Prázdniny mi umožnily, abych se od sebe trochu oprostila, ale stejně jsem se hodně našla v postavě Kate Winslet. A nyní Nějak se to komplikuje. No, to je komplikované vysvětlit…


Je vám Jane v něčem podobná?
Máme něco společného, ale ne tolik, jak by se dalo očekávat. Jane je mnohem statečnější než já. Jak ve filmu říká, “experimentuje s částí sebe”. Já raději experimentuji se svými postavami. Možná právě proto mne tolik bavilo tuto postavu tvořit.

Uvažovala jste o možnosti, že se Jane k Jakeovi vrátí?
Ne, vůbec. Chtěla jsem, aby byla šťastná bez něj. Zaslouží si to.

Co jste chtěla říct volbou muže, se kterým Jane nakonec “skončí”?
Jane uvízla ve stínu svého manželství. Teď tam na chvíli znovu sklouzla, což bylo to, co potřebovala, aby se oprostila. Nevím, jestli s Adamem “skončí”, ale umím si je představit jako pár, který má budoucnost.

Řekněte nám víc o scéně, ve které Jane vysvětluje svým dětem, proč se znovu zapletla s jejich otcem. Jaká je role jejich dětí ve filmu, ovlivňuje zodpovědnost vůči nim nějak to, co Jane udělala? A  platí to samé pro Jakea?
Když jim Jane vysvětluje, co se stalo, je to jeden z nejtěžších okamžiků jejího života. I rodiče mají právo na svůj život, ale když se aféra provalí, Jane je nucena promluvit s nimi ne jako matka, ale jako žena. Meryl zde odvedla skvělou práci, zahrála vnitřní bolest, ale uchovala si potřebnou důstojnost a autoritu.

Jake ve filmu zdůrazňuje, že problémy, které způsobily jejich rozchod, jsou nyní už pryč. Má pravdu? Věříte tomu?
Jejich problémy mají běžně páry se dvěmi zaměstnáními a třemi dětmi. V těch letech je život vyčerpávající a partnerský vztah, na který spoléháte, dostává hodně zabrat. Někteří to ustojí, někteří ne. Jakeův argument je správný. Problémy, které měly před deseti lety, jsou pryč, ale oni bohužel už nejsou těmi, kým tehdy byli. Život je posunul dál. Oba se zkouší vrátit zpět, ale oba dobře ví, že to nejde.

Jane připouští, že má vinnu na tom, jak jejich manželství skončilo. Proč to nedokázala uznat před deseti lety? Můžete to vysvětlit a popsat, jaký význam to má ve filmu?
Jane to nedokázala přiznat ani sobě. Povede se jí to až ve chvíli, kdy jí něco uvnitř říká “nech už to být”. Tehdy to dokáže Jakeovi říct a přiznat všechnu svoji bolest a vinnu, kterou v sobě celé ty roky měla. Díky tomu konečně dokáže odejít, i když v tu chvíli má pocit, že jí to umožnilo přiblížit se Jakeovi. V ten okamžik jsem ale nechala vstoupit Adama, aby Jane zavolal a pozval ji na rande. Je to svým způsobem znamení.

Velká část příběhu se věnuje snaze ústředního páru posunout se k novému vztahu, zároveň se ale stále ohlíží do minulosti? Je to podle vás zdravé?
Asi ne, ale díky tomu mají příležitost, po které touží mnoho rozvedených párů. Dokážou si o společné minulosti promluvit, k čemuž většina z nás už nikdy nedostane šanci.

Dělali to i když byli spolu? Čím se navzájem zklamali a bylo správné, že se rozešli?
To se mě moc ptáte. Nedokážu říct, jestli by svůj vztah dokázali tehdy zachránit, kdyby spolu víc mluvili. Nejde vzít to, co víme nyní a uplatnit to v situacích, které jsme prožili kdysi. I kdyby to šlo, myslím, že by stejně neposlouchali, co jim říkáte. Vztek a bolest je nebezpečná kombinace.

Proč nyní Jane ve vztahu pokračuje?
To je dobrá otázka. Jane se jí trápí většinu filmu. Seznam, který si napsala a čte svému terapeutovi, to přesně vystihuje. Je to všechno dohromady, neexistuje jednoduchá odpověď. Jane ale někde uvnitř ví, že se z toho jednou dostane... a to se také stane.

Proč tak sebevědomé ženě jako je Jane záleží na tom, co si myslí její kamarádky a co na její chování řeknou známí?
Všem nám záležím na tom, co si myslí ostatní, ne? Být silná a sebevědomá neznamená, že jste nepřemožitelná. Je svým způsobem unavená z toho, jak je pořád vnitřně silná. Nyní se objevila nezvyklá situace a Jane se proto obrací se na své kamarádky a psychologa. Fakt, že ji podporují, aby si v tom udělala jasno, urychlí její vlastní rozhodnutí.

Mají Jane a Adam šanci? Co je čeká?
Představuji si, že spolu nejdřív někam pojedou. Možná do Londýna nebo do Paříže. Nejdřív budou mít dva pokoje a po několika dnech jeden. Potom už bude možné všechno.

Vyznívá film optimisticky, co se vztahů týče?
Rozhodně. Každý zažil vztah, který ho zásadně ovlivnil. Každý prožil bolest a zklamání, což nás spojuje, ale zároveň dává možnost posunout se dál... Takže ano, podle mne je to film plný naděje.


Autor: www.bavmese.cz 1.1.2000

   

This is alternative content.Created by Virtualflexx & friends  ©2007 - 2009, všechna práva vyhrazena BavmeSe.cz kulturní tipy.
Dnes je
Pátek 19.ledna 2018
Upoutávka
Váš banner 120 x 600 zde? Kontaktujte nás.
Přidat akci
Pořádáte vlastní akci?
Chcete na ni upozornit?
Napište nám
Reklama
Váš odkaz na tomto místě za 40,- Kč / měsíc

Airsoft - Army shop
Doporučujeme
Astratex

Odkazy