bavme se - kulturní tipy
Vybraná akce
Reklama
Spolupracujeme s
cestovní kanceláří BlueSport.cz, která organizuje dovolené u moře, zejména pak v italském letovisku Lignano a nově spustila webové stránky s nabídkou letní dovolená.

V zimě si u této cestovní kanceláře můžete zajistit lyžařskou dovolenou v Livignu

Naším dalším partnerem je firma AZAMS, která dodavá dětské nastavitelná židle.

Partneři
Nakladatelství MOTTO

kulturní tipy - BAVME SE - kulturní tipy

PERCY JACKSON:ZLODĚJ BLESKU Sekce: Filmy
Percy Jackson má ve škole věčně problémy. To je ale to nejmenší, co mu teď dělá starosti. Sice je 21. století, ale zdá se, že se starověcí bohové z bájného Olympu rozhodli sestoupit ze svých trůnů a přímo ze stran Percyho dějepisných knížek vstoupit do jeho života.

PERCY JACKSON:ZLODĚJ BLESKUPercy se  najednou dozví, že jeho skutečným otcem je Poseidon, bůh vody a moří, což znamená, že on je polobůh – napůl člověk, napůl bůh.  Aby toho nebylo málo, nejvyšší z bohů Zeus Percyho obviní, že ukradl jeho magickou hůl ukrývající blesky… bez nadsázky se dá říct, že jde o nejstarší zbraň hromadného ničení.

Percy se proto musí připravit na nejnáročnější dobrodružství ve svém životě a karty pro něj nemůžou být rozdány nepříznivěji.

Nad celým světem se začnou stahovat zkázonosné mraky, jeho vlastní život je také v ohrožení a tak se Percy vypraví do Tábora Napůl Vyvolených, kde se musí naučit ovládat nově nabyté schopnosti a dovednosti, aby dokázal zabránit hrozící zničující válce mezi bohy. Během výcviku se skamarádí s dalšími mladými polobohy – válečnicí Annabeth, která hledá svoji matku a s kamarádem z dětství a svým ochráncem, Groverem, který je ve skutečnosti statečný, ale značně nezkušený satyr.

Percy se s kamarády vydá na transkontinentální výpravu, která je zavede šest set pater nad střechy New Yorku, do výšin bájného paláce na vrcholu Olympu a do pekelného podzemí ukrývajícího se ve skalách za slavným nápisem Hollywoodu. Na úspěchu jejich cesty závisí osud celého světa i život Percyho matky, kterou musí zachránit ze samých hlubin ohnivého pekla.   Percy Jackson je napůl člověk a napůl bůh. Teď se ukáže, jestli je také hrdina.  PERCY JACKSON:ZLODĚJ BLESKU

Fantastické dobrodružství natočil režisér Chris Columbus (Harry Potter a kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata) podle stejnojmenné knižní série Ricka Riordana. Všech pět dílů se stalo okamžitý bestsellery mezi knihami.

V hlavních rolích uvidíme trojici začínajících mladých herců - Logana Lermana (3:10 Vlak do Yumy) jako hlavního hrdiny Percyho Jacksona, Brandona T. Jacksona (Tropická bouře) jako satyra Grovera a Alexandru Daddario (Bereavement) jako Annabeth, dceru Atény. V dospělým rolích se objeví Sean Bean (Zeus, Lovci pokladů), Pierce Brosnan (Chiron, Mamma Mia), Steve Coogan (Noc v muzeu, Hades), Rosario Dawson (Sin City, Persefona), Catherine Keener (Capote, Percyho matka Sally), Uma Thurman (Kill Bill, Medusa), Kevin McKidd (Chirurgové, Poseidon), Joe Pantoliano (Sopranovi, Gabe) a Jake Abel (Pevné pouto, Luke).

PERCY JACKSON:ZLODĚJ BLESKUFilm Percy Jackson: Zloděj blesku se natáčel především ve Vancouveru, dále v Las Vegas, New Yorku a Nashville. Celosvětová premiéra je naplánovaná na 12. února 2010.

Spisovatele Ricka Riordana, který roky učil řeckou mytologii na střední škole v Kalifornii, napadla myšlenka napsat knihu o Percy Jacksonovi (jež se dočkala čtyř dalších pokračování a velkého počtu fanoušků) při předčítání pohádek o řeckých hrdinech svému synovi.   

“Když mi došly báje, můj syn byl zklamaný. Poprosil mě, jestli bych si mohl vymyslet další příběhy se stejnými postavami. Vzpomněl jsem si, že moji žáci měli kdysi za úkol vymyslet vlastní polobohy, kterým přiřadili i poslání. Tak se mi v hlavě zrodil Percy Jackson se svým úkolem vrátit Diovi jeho kouzelnou hůl. Trvalo mi tři večery, než jsem příběh synovi odvyprávěl. Ten mi potom řekl, že bych to měl sepsat do knihy.”

Napsat první knihu mu trvalo rok, světlo světla spatřila v roce 2005. (Prvotinu Big Red Tequila napsal v roce 1997). Jako “testovací” čtenáři mu pomohlo několik jeho žáků. V letech 2006 – 2009 vyšla další čtyři pokračování o Percyho dobrodružstvích.

Režisér Chris Columbus není ve světě fantasy žádným nováčkem. Kromě prvních dvou dílů o Harrym Potterovi režíroval (a napsal scénář) filmy Gremlins, Rošťáci a Pyramida hrůzy.PERCY JACKSON:ZLODĚJ BLESKU

Na scénáři s režisérem spolupracoval Craig Titley, se kterým vlastní produkční společnost 1492 Pictures. Titley má doktorát právě z řecké mytologie.

“Jedna se zásadních změn v adaptaci knihy je věk hlavních postav. V knižní předloze jim je kolem 12 let.  Pro film jsme je postaršili. Je jim 17, což nám umožnilo pohrát si i se vztahem Percyho a Annabeth,” říká Titley.

“Je to skvělý příběh, obsahuje celý svět řecké mytologie a zároveň je to moderní příběh o mladíkovi, který chce zachránit svoji matku a konečně zjistit, kdo je jeho skutečným otcem,” říká režisér.  

“Film je hodně o vztahu dětí a rodičů,” zdůrazňuje producent Barnathan. “Ve filmu Sám doma ztratí malý kluk své rodiče, v Mrs. Doubtfire – Táta v sukních se děti snaží, aby jejich rodiče zůstali spolu. V našem příběhu se syn snaží najít svého otce a zachránit matku, a tak dát znovu dohromady jejich rodinu.”

PERCY JACKSON:ZLODĚJ BLESKUPercyho nejsilnějším hnacím motorem je touha zachránit svoji matku. To je pro něj nade vše. Na své cestě zjistí, že jeho matku vězní bůh podsvětí Hades, který ji propustí jen výměnou za magickou hůl. Percy se snaží najít cestu do Podsvětí a přesvědčit Hada i ostatní bohy o své nevinně. Ale nejdůležitějším úkolem pro něj stále zůstává osvobodit matku.

Režisér Columbus, který do hlavní role obsadil mladého Logana Lermana, poté co ho viděl ve filmu 3:10 Vlak do Yumy, je přesvědčen, že Lerman má schopnosti být příštím Leonardem DiCapriem. “Má smysl pro realitu a intenzitu, kterou jsem u dětí jeho věku ještě neviděl.”

Percyho nejlepším kamarádem a zároveň jeho ochráncem je Grover (Brandon T. Jackson), mytologické stvoření známé jako satyr – napůl člověk a napůl kozel. Grover byl pověřen, aby Percyho doprovázel na jeho transkontinentální cestě, což je pro Grovera výzva ve dvou směrech. Jednak je v oblasti ochrany nováčkem a za druhé má velkou slabost pro ženy. V mytologii se satyrové vždy točili kolem nymf. V tomto příběhu se Groverovi líbí Persefona (Hadova žena v podání Rosario Dawson). Stejně tak se on líbí jí. Na to ale Grover není připraven, protože není obvyklé, aby se bohyni líbil obyčejný satyr. Dalším velkým Groverovým problémem je jeho nejistota. Je to ochránce začátečník.

Zatímco představitele Grovera režisér dobře znal, herečka Alexandra Daddario, hrající Annabeth, dceru Atény, mu byla naprosto neznámá. Daddario vysvětluje svůj pohled na film o Percym Jacksonovi takto: “Příběh je založen na tom, že řečtí bohové sestoupili na Zemi a měli děti se smrtelníky. Potom svoje děti opustili, neboť polobohové se nesmí se svými rodiči setkat. Annabeth svoji matku Athénu nikdy nepotkala, ale občas ji slyší, jak k ní promlouvá. Annabeth je ráda, že jí matka dává rady do života, někdy na ní ale má zlost, že ji nemůže vidět, a že u ní není, když ji potřebuje.”

Tábor Napůl Vyvolených je něco jako náhradní domov polobohů. Zde je Chiron učí používat jejich božské schopnosti. Je nutné, aby se mladí polobozi naučii své síly ovládat, neboť jinak hrozí, že by mohlo dojít ke zničení celého světa.

Chirona hraje Pierce Brosnan, pro kterého jedním z důvodů, proč roli přijal, byl fakt, že jeho děti zbožňují knihy o Percym Jacksonovi. Brosnan hraje de facto dvojroli – kentaura Chirona ve světě bohů a v lidském světě profesora Brunnera, starého pána na vozíčku, který ve škole učí řecké dějiny.

Nesourodý a nešťastně oddaný manželský pár Háda a Persefonu hrají Steve Coogan a Rosario Dawson. Hades je ve filmu nositelem zla, ale není to bohužel jeho vinna. Není ve své podstatě zlý, ale je ovládaný ďáblem.  Jeho povaze je přizpůsobeno i jeho oblečení. Nosí kožené kalhoty s hadím vzorem, roztrhané tričko, dlouhé vlasy a vousy. Steve Coogan říká, že vzhled rockové hvězdy mu pomohl důvěryhodněji ztvárnit záporáka. Za filmovou manželku má hereckou bohyni Rosario Dawson. Tu ve scénáři zaujal především vztah Háda a Persefony. “Persefona je vždy několik měsíců v roce uvězněna v Posvětí, za což Háda nenávidí. Na obou postavách je vidět, že je nenávidění se navzájem vlastně baví.”

Otce Persefony, Dia, největšího ze všech bohů na Olympu i ve vesmíru, hraje britský charismatický herec Sean Bean, který si velké, epické postavy zahrál například v Tróje nebo trilogii Pán prstenů.

Diova bratra Poseidona hraje Kevin McKidd, který chtěl roli hrát take kvůli svým dětem.
Další z řeckých kreatur Medusu hraje Uma Thurman, která v sobě spojuje neodolatelnou krásu a skutečnou hrozbu, kombinaci, kterou její postava hypnotizuje své okolí. Nešťastníci, kteří jejímu hadímu pohledu neodolají, se promění v kámen.

Hadí hlava Umy Thurman nebo mohutný kentaur Priece Brosnana je jen ukázka efektů, které pro film vymyslel oscarový odborník Kevin Mack. 

O kulisy a scénografii se postaral zkušený architekt Howard Cummings. Jedním z nejtěžších úkolů bylo postavení přesné repliky Pantheonu. Vzorem mu pro to byl model tohoto chrámu umístěný v americkém Nashville.

Zkušený režisér Columbus, který má na svém kontě 15 filmů natočených během 25 let, láká diváky na nový film s tím, že něco takového ještě neviděli. “Sám jsem jako dítě, které chce ve filmech vidět to, co ještě neviděl. A bájný svět v tomto podání jsem ještě opravdu neviděl. Je skvělý, plný napětí. Moc se mi líbí, stejně jako celý film.”


Autor: www.bavmese.cz 1.1.2000

   

This is alternative content.Created by Virtualflexx & friends  ©2007 - 2009, všechna práva vyhrazena BavmeSe.cz kulturní tipy.
Dnes je
Pátek 19.ledna 2018
Upoutávka
Váš banner 120 x 600 zde? Kontaktujte nás.
Přidat akci
Pořádáte vlastní akci?
Chcete na ni upozornit?
Napište nám
Reklama
Váš odkaz na tomto místě za 40,- Kč / měsíc

Airsoft - Army shop
Doporučujeme
Astratex

Odkazy