bavme se - kulturní tipy
Vybraná akce
Reklama
Spolupracujeme s
cestovní kanceláří BlueSport.cz, která organizuje dovolené u moře, zejména pak v italském letovisku Lignano a nově spustila webové stránky s nabídkou letní dovolená.

V zimě si u této cestovní kanceláře můžete zajistit lyžařskou dovolenou v Livignu

Naším dalším partnerem je firma AZAMS, která dodavá dětské nastavitelná židle.

Partneři
Nakladatelství MOTTO

kulturní tipy - BAVME SE - kulturní tipy

Hudební festival Znojmo 2009 Sekce: Jiné akce
Haydn, víno, Napoleon - 5. ročník festivalu

Pátý ročník Hudebního festivalu Znojmo, který se uskuteční ve dnech
10. července až 26. července, se ponese ve znamení hudby skladatele Josepha Haydna, u nějž si letos připomínáme dvousté výročí úmrtí. Sedmnáctidenní program je nabitý hudbou tohoto význačného skladatele, tak jak jsou návštěvníci zvyklí, tedy v klasickém i netradičním pojetí a ve spojení s lahodným moravským vínem. Patronem festivalu je houslový virtuóz Pavel Šporcl, který Haydnovu hudbu představí na dvou recitálech.
Hlavní dramaturgickou linii festivalu tvoří důsledně tematický přístup k výběru skladatelů a realizace tzv. stylového provádění děl starších slohových období. Programová nabídka se však nevyhýbá ani hudbě symfonické, folkloru nebo jazzu.  Festival se, jako jediný v Česku, věnuje výhradně vlastní produkci oper a je typický setkáváním význačných sólistů, souborů i hudebních seskupení (J. Bárta, P. Vronský, R, Janál, Z. Lapčíková, Moravská filharmonie Olomouc, Gentlemen Singers, Orchestr Gustava Broma aj.)
Ve festivalové produkci je připravována opera Ill Mondo della Luna –  Svět na měsíci v režii Jiřího Nekvasila a zcela výjimečným projektem bude i závěrečné provedení oratoria Schöpfung – Stvoření. Obě díla nastudoval dirigent Roman Válek se souborem The Czech Ensemble Baroque, specializujícím se na stylovou interpretaci hudby starších slohových období.
Letos je festival propojen tematikou napoleonských bitev, neboť si připomínáme dvousté výročí Napoleonovy bitvy u Znojma. Součástí festivalu bude i rekonstrukce napoleonské bitvy v rámci slavnostního zahajovacího koncertu s podtitulem Napoleon a hudba.
Generálními partnery festivalu jsou Pegas Nonwovens s.r.o., přední výrobce netkané textilie v Evropě, a Energy 21 a.s., společnost specializující se na výstavbu a provoz solárních elektráren. „S festivalem máme mnoho společného,“ říká marketingová manažerka Zuzana Musilová. „Základem obou projektů je nové a inovativní uchopení něčeho tradičního, ať už je to klasická hudba nebo sluníčko, které jako zdroj bylo doposud přehlíženo a dnes nám pomáhá ohřívat vodu, vytápět domácnost a dodává energii."
Festival je známý propojením profesionálního hudebního umění, krásných prostor města Znojma a moravského vína. Za předcházející čtyři ročníky si získal renomé nejen v Česku, ale i v zahraničí. Loni navštívilo festivalové akce na 15 tisíc diváků.


 
Specifika festivalu


- Každý ročník pořadatelé festivalu věnují jednomu výročí světově uznávaného hudebního skladatele. V minulosti byl festival věnován J. S. Bachovi, G. F. Händelovi, W. A. Mozartovi, L. W. Beethovenovi a A. Vivaldimu. Letošní ročník je zasvěcen hudbě J. Haydna.
- K dramaturgické tradici festivalu patří představit některou z oper, významné koncerty a největší sakrální dílo skladatele. Letos to bude klasicistní opera Josepha Haydna Svět na měsíci, nejznámější houslové a violoncellové koncerty a oratorium Stvoření.
- Jedinečným je spojení vážné hudby s vínem – žádný jiný festival vážné hudby není tolik provázaný s vínem, jako tento znojemský, což je dáno regionem. Organizátoři připravili degustace na každém představení a koncertu, návštěvníkům je distribuována limitovaná edice festivalového vína a každé vystoupení zaštiťuje jeden vinař Znojemska.
- Program zahrnuje klasické provedení Haydnovy hudby, nevyhýbá se však ani průniku žánrů (cimbál, jazz, swing, atd…) – barvitý program chce zaujmout co nejširší pole posluchačů a zároveň ukázat, že vážné hudby se není třeba bát.
- Krom hudebního „poslání“ si festival také klade za cíl provést návštěvníky po zajímavých místech Znojma a jeho okolí, proto koncerty probíhají na různých místech. Letos více než kdy jindy se festival dostává i za hranice Znojma a navštěvuje i další výjimečná místa v okolí. Jedná se zejména o význačné kostely a zámky, jako jsou Uherčice, Moravský Krumlov a Vranov.
- Festival stojí na příhraniční spolupráci s Retzem, kde probíhá také festival, jehož program se částečně propojuje s tím znojemským.
- Znojemský hudební festival, který vznikl z iniciativy znojemského hudebníka a pedagoga Jiřího Ludvíka a uznávaného dirigenta Romana Válka, si svým rozsahem a zaměřením klade za cíl zviditelnit celý znojemský region v kontextu uznávaných kulturních a turistických destinací a vybudovat si postavení mezi nejvýznamnějšími festivaly v České republice.   


Autor: www.bavmese.cz 1.1.2000

   

This is alternative content.Created by Virtualflexx & friends  ©2007 - 2009, všechna práva vyhrazena BavmeSe.cz kulturní tipy.
Dnes je
Pátek 19.ledna 2018
Upoutávka
Váš banner 120 x 600 zde? Kontaktujte nás.
Přidat akci
Pořádáte vlastní akci?
Chcete na ni upozornit?
Napište nám
Reklama
Váš odkaz na tomto místě za 40,- Kč / měsíc

Airsoft - Army shop
Doporučujeme
Astratex

Odkazy